Prehrana

Superživila v nosečnosti

16. 10. 2014

Številne nosečnice se v nosečnosti še posebej posvečajo zdravi prehrani, saj v njih raste novo življenje, ki je popolnoma odvisno od hranil, ki jih prejema po popkovini. Razvoj dojenčka, tako v maternici kot po rojstvu, je tesno povezan z zdravjem in prehrano mamice.

Deli

Stara modrost, da naj “nosečnica je za dva”, že dolgo ne drži več. Dojenček ne potrebuje toliko energije, kot potrebuje predvsem vitamine, minerale in druga hranila, ob prisotnosti katerih se bodo lahko pravilno razvili vsi organi. Med nosečnostjo moramo tako povečati vnos hranil, ne pa tudi kaloričnost živil, ki jih jemo. Osnova je vedno zdrava in raznolika prehrana, ki naj temelji na zdravo pripravljenih obrokih iz stročnic, polnovrednih žitaric, zelenjave, sadja, oreščkov , semen in drugih naravnih rastlinskih živil. Ta namreč vsebujejo največ vitaminov, mineralov, antioksidantov, vlaknin in protivnetno delujočih hranil, ki ne koristijo le dojenčku, temveč preprečujejo tudi utrujenost in izčrpanost pri mamici. Na ta način bodo največkrat pokrite tudi vse potrebe po folni kislini, železu, beljakovinah in drugih v nosečnosti pomembnih hranilih.

Superživila, hranilno koncentrirana živila

Včasih nam zaradi napornega tempa sodobnega življenja zmanjka časa za raznolike obroke, zdravo pripravo in umirjeno obedovanje. Takrat nam lahko na pomoč priskočijo hranilno koncentrirana živila, ki jih imenujemo superhrana. Gre za naravna živila z izjemno visoko hranilno gostoto, ki presega večino drugih živil na naših krožnikih: mednje spadajo že peteršilj, koprive, špinača, borovnice in brusnice, pa tudi acai, goji jagode, baobab, reishi goba, spirulina, klorela in ječmenova ter pšenična trava. 

Izogibajte se superživilom, ki delujejo kot zelišča

Prav zgoraj omenjena superživila so najbolj priporočljiva v času nosečnosti, saj so izjemno bogata s hranili, pomembnimi za zdravje mamice in razvoj otroka, hkrati pa ne vsebujejo nobenih aktivnih snovi, ki bi lahko izzvale neprijetne alergijske reakcije.  Zaradi takšnih snovi se je v času nosečnosti najbolje izogibati superživilom, ki delujejo kot zelišča, npr. ashwagandhi, schisandri, maci, neemu , rhodioli in podobnim. Zmanjšajte ali popolnoma ukinite tudi količino čokolade oziroma kakava, ki ju zaužijete, saj lahko teobromin v kakavovih zrnih pretirano stimulativno deluje tudi na otroka.

V nosečnosti se osredotočimo na superživila, ki se uživajo kot običajna hrana (kar tudi so, le v nekoliko bolj koncentrirani obliki) in nimajo neželjenih učinkov niti v večjih količinah. Za zajtrk si lahko privoščimo zeleni smuti z dodatkom spiruline in klorele, kosilo obogatimo s konopljinimi semeni in proteinskim prahom konoplje, zvečer pa se posladkamo s suhimi murvami, goji jagodami in inkovskimi jagodami. Vnos omega-3 maščobnih kislin lahko v nosečnosti povečamo s chia semeni, ki so veliko bolj varna izbira od morskih rib, te so namreč močno obremenjene s težkimi kovinami. 

Folna kislina

Za folno kislino sta še posebej koristni ječmenova in pšenična trava, imunsko odpornost pa bomo zlahka ohranjali s camu camu in reishi. Če ste med nosečnostjo aktivni, vam bodo koristile tudi dodatne beljakovine v obliki proteinskega prahu konoplje, ki si ga lahko zamešate v smuti. 

Za morebitne prebavne težave je priporočljiv baobab, bogat naravni vir topnih in netopnih vlaknin.

Nega od zunaj 

Med nosečnostjo ne pozabimo niti na zunanjo nego, saj je koža v predelu trebuha zaradi raztezanja močno nagnjena k nastanku strij. Redna masaža in nega s kakavovim maslom lahko izgled strij omili, ali pa njihov nastanek celo prepreči. Najbolj pomembno pa je seveda, da je bodoča mamica pozitivno naravnava, zadovoljna, vesela in srečna – takšne imajo novorojenčki najraje.


Besedilo nastalo v sodelovanju s PlanetBIO