Akcije

Ko zanohtnica nas doleti, močno boli!

09. 02. 2015

Zanohtnica je najpogostejša okužba kože na rokah. Nastane v prvi vrsti zaradi poškodbe obnohtnega tkiva. Ljudje določenih poklicev (npr. čistilke, gostinci, frizerji ...) so zaradi pogoste izpostavljenosti rok vlagi in dražečim snovem posebno dovzetni za nastanek dolgotrajnejše, t. i. kronične zanohtnice. Akutna zanohtnica, ki jo povzročajo bakterije, pa se pogosto pojavi po nepravilnem striženju nohtov ter zaradi razvad, kot sta grizenje nohtov in sesanje prsta. 

Deli

Poškodovano tkivo hitro okužijo mikrobi in nekaj ur kasneje se pojavijo značilni znaki vnetja, kot sta rdečina in oteklina s spremljajočo bolečino. Zaradi slednje sta lahko otežena gibanje prsta ali hoja, če je okuženo obnohtno tkivo na nogi. Ko vnetje napreduje, lahko pod povrhnjico opazimo ognojek. Rdečina in oteklina se lahko razširita na celoten prst ali dlan (stopalo), lahko ju spremlja tudi vročina. 

Kdaj k zdravniku in kako si lahko pomagate sami

Kadar se rdečina širi in zavzame večji del prsta, vsekakor obiščite zdravnika. Enako velja ob povišani  telesni temperaturi ali slabem počutju. 

Če je vnetje še lokalizirano, lahko s hitrim ukrepanjem napredovanje vnetja ustavite in se izognete zdravljenju z antibiotiki ali kirurškim posegom.  Na oteklino pogosto polagajte hladne obkladke. Priporočljive so kopeli v razkužilu ali kopeli s kamiličnim čajem.

Praktična in učinkovita rešitev je tudi izdelek z vodikovim peroksidom, IALUXID gel. Vodikov peroksid namreč deluje uničujoče na bakterije povzročiteljice gnojnega vnetja ob nohtu. S tem učinkovito prepreči širjenje okužbe, kar dokazujejo klinične študije. Ko vas doleti zanohtnica, nanesite IALUXID gel na obolelo mesto čim prej in večkrat dnevno. Če se stanje kljub uporabi gela vztrajno slabša, obiščite zdravnika.

IALUXID gel  je na voljo tudi v spletni trgovini.

Besedilo v sodelovanju z Dr. Gorkič, d.o.o.