Svetovanje

Kaj povzroča bolečine v križu?

07. 07. 2014

Pri bolečinah v križu se bolečina širi od spodnjega dela rebernega loka navzdol po nogi. Včasih se bolečina razširi po zadnjici do zadnjega dela stegna in zunanje strani meč ali pa v predel dimelj. Mišice so zakrčene, hrbet je tog. Pri akutni bolečini se hrbet pogosto usloči naprej in vstran. Včasih bolečino v križu spremlja tudi oster in zbadajoč občutek v predelu zadnjice. Če se bolečina pojavi iznenada in povsem nepričakovano, stanje imenujemo lumbago. Če bolečina traja več kot tri mesece, govorimo o kronični bolečini v križu.

Deli

Vzroki za bolečine v križu

Pri 75 odstotkih ljudi za bolečine v križu ne moremo najti nobenega oprijemljivega razloga. Povsem jasno pa je, da vzroki niso le fizičnega, temveč tudi psihičnega izvora.

Pri vsakem četrtem bolniku lahko kljub vsemu ugotovimo vzrok za bolečine. Navadno gre za poškodbo medvretenčne ploščice, obrabo sklepov med vretenci ali za izgubo kostne mase (osteoporozo). Ukrivljena (skolioza) ali grbava hrbtenica (kifoza) povzroča boleče mišične krče. Tudi ostale bolezni, kot so na  primer ledvični kamni ali pljučnica, lahko povzročajo bolečine v križu.


Kdaj je potrebno obiskati zdravnika?

Bolečine v križu so redko povezane z resnim obolenjem. Navadno simptomi izzvenijo v nekaj dneh.
Če že dalj časa trpite zaradi bolečin v križu, obiščite svojega zdravnika, ki se bo odločil za ustrezen način zdravljenja.

Bolečina v križu je lahko znak za nujno zdravstveno stanje. Če kar naenkrat ne morete več nadzorovati procesov izločanja in iztrebljanja, če ne čutite predela dimelj ali če ena ali obe nogi postaneta paralizirani, morate nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Našteti simptomi so lahko znak za zdrs vretenca, ki ga moramo ustrezno zdraviti, saj sicer privede do trajne okvare.


Zdravljenje bolečin v križu

Postopek zdravljenja akutnih bolečin v križu je sledeč: Bolečine najprej lajšamo z zdravili proti bolečinam (s tabletami ali injekcijami) in zdravili za sproščanje mišic.

Nato sledi zdravljenje s fizioterapijo, manualna terapija (osteopatija), zdravljenje s segrevanjem prizadetega predela, masaža ali elektroterapija.
 
Strokovnjaki opozarjajo, da pri tovrstnih bolečinah ne smete le ležati v postelji, saj so šibke hrbtne mišice dejavnik tveganja za bolečine v križu. Redno izvajanje vaj za hrbet in plavanje sta del dolgoročnega procesa zdravljenja, hkrati pa sta tudi najboljša oblika preventive. Pravilne drže in navad se lahko naučite na posebnih tečajih. Posebne bandaže za hrbet lahko pomagajo stabilizirati hrbtenico in zmanjšati napetost v mišicah. Spodaj so prikazane ledvene opornice blagovne znamke Medi, predlagamo, da si jih ogledate v naši spletni trgovini.

Tekst: v sodelovanju s podjetjem Mitral.