
Nega zob - nekaj osnov, pogostih vprašanj, napak in priporočil
Da je preprečiti bolje kot zdraviti, se pregovorno vsi dobro zavedamo. Kaj pa to pomeni za naše vsakdanje navade, rutino? Opravila, ki jih opravljamo dnevno sčasoma postanejo monotona s tem pa ponavadi "pade" tudi kvaliteta same izvedbe. To velja predvsem za področje ustne higiene. Zavedanje, da je vpliv ustnega zdravja tesno povezan s sistemskim zdravjem je ključ do uspeha in dobrega počutja.

Nadležni komarji … koga imajo najraje?
Obletavanje komarjev v trenutku pokvari prijetno večerjo na prostem, sproščujoče vrtnarjenje, tek v naravi ali prijetno zazibavanje v spanec. V različnih delih sveta je komarjev pik lahko tudi tvegan, saj komarji prenašajo za čoveka nevarne bolezni kot so: zika, denga, rumena mrzlica in čikungunja.

Kako imeti lepo kožo že to poletje
Sončenje in tudi vsakodnevni vpliv UV žarkov na izpostavljen obraz in roke ima pomemben vpliv na zdravje in izgled vaše kože danes, čez leta in desetletja. Pretirano sončenje pušča trajne in nemalokrat nevarne posledice na koži.

Kaj je pomembno pri razkužilih in razkuževanju
Tudi uporaba razkužil je dober način, kako se obvarujemo pred boleznijo. Razkužila se med seboj zelo razlikujejo, zato je pomembno, katerega izberemo.

Ste žrtev dnevne ali nočne zgage?
To je tista neprijetna pekoča bolečina v zgornjem delu trebuha (v žlički), ali pa tudi praskajoč občutek v požiralniku. Hitro prehranjevanje, nezdrava hrana, pozne večerje in določena zdravila so velikokrat vzrok za motečo želodčno zgago, ki vas lahko preseneti med spanjem ali po kosilu.

Zdrave sluznice, zaprta vrata za sovražnike
Te so prva obrambna linija pred mikrobi. Marsikje je med sluznico in krvjo le ena plast celic, zato so sluznice vstopna vrata za vdor mikrobov v telo. Sluznice obdajajo dihalne poti, črevo, oči, nos in spolovila.

Zakaj potrebujemo silicij?
Silicij je zelo pomemben mineral v sledovih in je esencialen za veliko biokemijskih reakcij v celicah. Ima vlogo pri normalni tvorbi kolagena, elastina in vezivnega tkiva. Koliko kolagena lahko tvorimo v našem telesu, je zelo pomembno, ker vpliva na prožnost tkiv, kože, ožilja in fleksibilnost sklepov.

Zakaj pri virozi izbrati liposomski vitamin C?
Prednost liposomov je, da je vitamin C obdan z maščobnim mehurčkom (iz fosfolipidov), ki je iz iste snovi kot celične membrane. Takšen vitamin C se nemoteno absorbira prek stene tankega črevesja naravnost v limfo.

Zakaj je pomanjkanje vitamina D danes tako pogosto?
Danes večino časa preživimo v zaprtih prostorih, pretirano uporabljamo kreme za sončenje in jemo hrano, ki je revna s hranili – tudi z vitaminom D. Poleg tega živimo v okolju, kjer sonce ni celo leto dovolj visoko na nebu, da bi zagotavljalo lastno tvorbo vitamina D v koži.

Hialuronska kislina – ovlaži telo zunaj in znotraj
Hialuronska kislina je telesu lastna spojina, ki se nahaja v prostoru med celicami. Celice so kot opeka, ki gradijo naše telo, snov v medceličnem prostoru pa je »malta«, ki drži te celice skupaj. Glava sestavina te «malte«, je hialuronska kislina.

Ob prehladu in kašlju posezite po toplem zeliščnem čaju
Zeliščarji učijo, da za vsako bolezen raste rožica, zato ob prehladu, gripi ali drugih virusnih obolenjih v dihalih že od nekdaj radi posežemo tudi po toplih zeliščnih čajih.

Magnezij - nepogrešljiv mineral
Magnezij je nujno potreben za izboljšanje oziroma vzdrževanje psihofizične kondicije prav vsakogar.

Za boljše učenje, pozornost, koncentracijo
Pozornost in koncentracija pri otrocih vse bolj upada, naraščata pa slabo razpoloženje in hiperaktivnost. Kako otroku zagotoviti uravnoteženo prehrano, ki bo zadovoljila njegove potrebe pri razvoju, učenju in zdravju.

Rizični dejavniki za razvoj demence
Vzroki za nastanek demence niso povsem znani, a obstajajo pomembni rizični dejavniki, na katere imamo kot posamezniki vpliv s preventivnim delovanjem.

Kaj moramo vedeti o naravnih statinih?
Povečana vrednost holesterola je eden največjih dejavnikov tveganja za pojav srčne in možganske kapi. Zato je ozaveščanje o tem, kaj je lahko razlog za nastanek povišanega holesterola, bistvenega pomena. Ali prihodnost zniževanja holesterola pripada naravnim statinom?

Olje pšeničnih kalčkov je nujni del uravnotežene prehrane diabetikov
Ste diabetik, imate hipotiroidozo, jemljete oralne kontraceptive, imate ledvične ali gastrointestinalne motnje? Priporočamo vam uživanje olja pšeničnih kalčkov!

Brezov sok je čisto in obnovljivo darilo narave
Brezov sok je raztopina hranil, ki jih proizvaja breza. Spomladi se ta osvežujoča tekočina pretaka po deblu iz korenin v krošnjo.

Pripravite kožo na sonce že sedaj in preprečite alergije na sonce
Preobčutljivost na sonce je lahko odziv na premočne pripravke v kremah za sončenje ter odziv telesa na preveč toksinov v koži in telesu. Proces čiščenja, razstrupljanja telesa poteka namreč tudi skozi kožo, sonce in morska voda pa ta proces še povečata.

MACA - Čudežna rastlina iz visokih Andov
Maca je rastlina iz Andov, ena redkih, ki so se na nadmorski višini več kot 4400 m uspele prilagoditi težkim razmeram. Perujski Indijanci jo že stoletja cenijo zaradi njenega podzemnega koreninskega dela, ki upravičeno nosi ime "čudežna korenina".

S prehrano do močnega imunskega sistema
Na delovnem mestu na vas pogosto preži stres. Roki si sledijo drug za drugim, v delovni vnemi pa namesto po kakovostnem obroku posežete po nezdravi hrani. Služba se pogosto zavleče v pozne popoldanske ure, manj časa preživite na soncu in na svežem zraku, zaradi nizkih temperatur pa se selite iz zaprtega v zaprt prostor. Vam je znano?

Feniletilamin - hormon sreče
Ljudje že več tisoč let iščejo čudežno formulo za srečo in ljubezen. Pa ta zares obstaja? Feniletilamin (PEA) vsakodnevno nastaja v našem organizmu. Kadar smo zaljubljeni in srečni ga v možganih nastaja več. Feniletilamin se zaradi svoje sposobnosti spodbujanja empatije in dobre volje imenuje »hormon sreče«.

Spet v vrtec in šolo: kako okrepiti imunski sistem otroka
Je tudi vaš otrok jeseni, ko se vrne v vrtec ali šolo, neprestano bolan? Komaj se pozdravi, pa se že spet naleze druge bolezni? Preverite, kako ga zaščititi pred virusi in kako ravnati, da se okužbe ne bi ponavljale v nedogled.

Tudi pozimi lahko tečete na prostem
"Tek pozimi? Ko temperature padejo, me ne vidiš več zunaj!" je običajna reakcija številnih rekreativnih tekačev, ki jih sicer od pomladi do jeseni pogosto videvamo na tekaških poteh. A s primernimi oblačili in obutvijo ter ob upoštevanju nasvetov je lahko tek pozimi prijeten pa tudi izredno koristen za zdravje.

Recepti za zdrave in okusne jedi z razmaščenimi pšeničnimi kalčki
Razmaščeni pšenični kalčki so suh mlevski izdelek, v obliki grobo mlete moke, rumeno-rjave barve ter prijetnega okusa po orehih, pridobljeni po hladnem stiskanju olja. Imajo visoko biološko vrednost, izraženo v visoki vsebnosti beljakovin, vlaknin in vitaminov. Pripravili smo nekaj receptov za sladke in slane jedi z razmaščenimi kalčki.

Ima tudi vaš otrok težave s koncentracijo in učenjem?
Ker otrokom kronično primanjkuje pomembnih hranilnih snovi, ki so v obdobju rasti in razvoja še kako potrebni, oplemenitimo sodobno prehrano z naravnimi in učinkovitimi dodatki, z modrozeleno algo AFA oz. klamatsko algo.

Razstrupite in prečistite telo
Preveč sladkorja, težko prebavljive, mastne in nezdrave hrane, premalo gibanja, še posebej v zimskem času in po prazničnih dneh – vse to predstavlja veliko obremenitev za naš organizem. Zato se še posebej v spomladanskem času priporoča kompletno čiščenje telesa.

Razstrupite jetra
Za telo je vsaka tuja snov, tudi presežki hranil, alkohola, zdravil, potencialna nevarnost, ki jo je treba razgraditi in odstraniti z organizma. Glavno vlogo pri tem prevzemajo jetra. Jetra so namreč čistilna naprava našega telesa.

Najbolj inovativno živilo 2018: Ajdove testenine iz pšeničnih kalčkov Moleum
AJDOVE testenine iz pšeničnih kalčkov Moleum so razglašene za Najbolj inovativno živilo leta 2018 v skupini testenine, ki ga vsako leto razpiše Inštitut za nutricionistiko.

6 nasvetov za lepo kožo v zimskem času
Zima naši koži nalaga veliko dela. Ko padejo temperature, pade tudi nivo vlage v naši koži. Nizke temperature in velike temperaturne razlike so glavni krivci za simptome zimske kože.

Kako do umirjenosti in boljšega spanca
Poleg zdrave prehrane in zadostnega gibanja je spanje najpomembnejši gradnik odpornosti v času virusnih obolenj ali v obdobju napetosti in stresa. Svetujemo kako do boljšega spanca.

Ni vsa ekološka kozmetika enako ekološka
Če želimo zmanjšati vnos kemikalij in strupov v telo, je uporaba certificirane ekološke kozmetike domala enako pomembna kot uživanje polnovredne ekološke hrane.

Težave z zaprtjem?
Zaprtje moramo prepoznati kot resno težavo. Pravočasno moramo poskrbeti za redno prebavo, ki je pomembna za ohranjanje zdravja in dobro počutje.

Olje pšeničnih kalčkov je najbogatejši naravni vir vitamina E
Z rednim uživanjem olja pšeničnih kalčkov povprečna odrasla oseba pokrije dnevne potrebe po vitaminu E ter 40 % dnevnih potreb po omega 6 in omega 3 maščobnih kislinah.

Kako varno do zdrave in porjavele kože
Zagorela polt je lepa le, če je zdrava! Če danes začnete skrbeti za vaše notranje zdravje kože, imate še vedno dovolj časa, da postanete zmagovalci poletja – z zdravo in čudovito porjavelo poltjo.

Kako ostati zdrav v vse bolj onesnaženem okolju?
Vsak dan v naše telo vdre več strupov kot včeraj. Zaradi njihovega delovanja smo težki in počasni, poleg tega zmanjšujejo naše zmogljivosti in onemogočajo normalno delovanje telesa.

Prhljaju so sedaj šteti dnevi
Prhljaj je ena najbolj pogostih kožnih težav, ki za prizadete predstavlja predvsem velik estetski problem. Mnogi zmotno menijo, da je prhljaj posledica slabe higiene.

Zdravo črevo, srečno telo
Skozi leta nepravilnega prehranjevanja se na stenah prebavnega trakta nabirajo strupene obloge, ki povzročajo prehajanje strupov v krvni obtok in upočasnjujejo prebavo. Zdaj je čas, da očistimo svoje telo in prebudimo prebavo na naraven način.

Nasveti za okrepitev imunskega sistema otrok
Pred novo sezono prehladov, viroz in gripe se starši sprašujejo, kako dobro poskrbeti za dober imunski sistem svojih otrok.

Kako si pri zvinih in nategih lahko pomagam sam?
Najpogostejše športne poškodbe so zvini in nategi. Osnovno zdravljenje v teh primerih je R.I.C.E. terapija, s katero zmanjšate bolečino in oteklino ter pospešite celjenje.

Izognite se najpogostejšim napakam pri pripravi smoothijev
Smoothiji so odlični za vaše zdravje, vendar le, če jih pravilno pripravite.

Poskrbite za higieno svojega glasu
Ne glede na to, ali gre za službo ali hobi, vedno smo odvisni od svojega glasu. Vaš glas je posledica številnih mehanizmov, ki delujejo skupaj. Zdrav glas je kombinacija zdravih govornih navad in zdravega okolja.

Razstrupljanje in posebna zelena molekula
V mnogih pogledih narava kar sama poskrbi za posamezne učinkovine, ki nam priskočijo na pomoč pri marsikateri težavi. Ena od teh je posebna molekula - klorofil.

Inovativne rešitve za težave z vezmi, mišicami in sklepi
Pogosto je tudi razmišljanje, »ker me boli koleno/križ, potrebujem opornico«. Prvo prepričanje je zmotno, drugo razmišljanje pa pogosto ni pravilno.

Nasveti za dober zrak v notranjih prostorih
V zaprtih notranjih prostorih, kjer preživimo veliko časa, je zrak najslabše kvalitete.

Otrok in strah pred zobozdravnikom
Skrb za ustno higieno se začne, še preden začnejo izraščati prvi zobki. Nega otroških ust je takrat v domeni staršev, ki s svojim odnosom do čiščenja zob pomembno vplivajo tudi na otroka.

Preprečimo jesenski stres in izčrpanost
Jesen za marsikoga predstavlja začetek stresa in napetosti zaradi vrnitve v hiter tempo življenja, vsakodnevno rutino službenih, šolskih in domačih obveznosti.

Kako pomagati pri obolenjih sklepov?
Gibljivost sklepov ni odvisna le od oblike sklepa, ampak tudi od struktur, ki ga obdajajo (mišic, vezi, ovojnice).

Celiakija, pa kaj!
Tudi bolniki s celiakijo živijo kakovostno in brez posebnih težav. Pri tem morajo upoštevati nekaj navodil.

Jabolko na dan odžene zdravnika stran
Slovenci od vsega sadja pojemo največ jabolk. Vsi namreč poznamo star pregovor, ki pravi, da eno jabolko na dan odžene zdravnika stran.

Pripravite kožo na sonce
Preden boste kožo izpostavili soncu, jo je potrebno ustrezno pripraviti in zaščititi. Pravilna zaščita pa je sestavljena iz več delov.

Čudežna WC pručka
Zaprtost pomeni redko iztrebljanje majhnih količin blata, ki ga običajno spremlja mučno napenjanje. Težava prizadene veliko ljudi.

Naturopati priporočajo encime
Morda boste ob besedah kaskadno fermentirani bio koncentrati debelo pogledali, a v resnici to še zdaleč ni tako komplicirana stvar, kot se sliši.

Naravna pomoč pri lajšanju prebavnih težav
Psyllium ali indijski trpotec je lupina indijskega trpotca in velja za eno najučinkovitejših sredstev za lajšanje prebavnih težav in čiščenje črevesja.

Obolenja sklepov
Sklepi so gibljive povezave, ki omogočajo, da se kosti lahko gibljejo. Gibljivost ni odvisna le od oblike sklepa, ampak tudi od struktur, ki ga obdajajo (mišic, vezi, ovojnice).

Zobna gniloba
Čeprav so zobne obloge oziroma bakterije v njih vzrok tako za zobno gnilobo kot za vnetje dlesni, teh stanj ne povzročajo iste bakterije.

Ko zanohtnica nas doleti, močno boli!
Zanohtnica je najpogostejša okužba kože na rokah. Nastane v prvi vrsti zaradi poškodbe obnohtnega tkiva.

Preprečevanje preležanin
»Rdečina, ki na pritisk s prstom ne pobledi, je že razjeda I. stopnje in potrebuje takojšnjo oskrbo«, opozarjajo zdravstveni delavci.

Kako si lahko pomagamo pri kašlju?
Pri kašlju so zelo pomembni tako imenovani nefarmakološki ukrepi, torej vse tisto, kar je dobro narediti, pa ni zdravilo.

Ameriški slamnik ima ugodne učinke na imunski sistem
Ameriški slamnik se pogosto uporablja v zdravilne namene, saj ima ugodne učinke na imunski sistem.

Zakaj pozimi pogosteje zbolimo?
Je razlog samo v mrazu in pomanjkanju sončka? Poglejmo si nekaj najpogosteje spregledanih zunanjih in notranjih dejavnikov, zaradi česar pozimi hitreje zbolimo.

Novo leto, nov začetek
Novo leto je čas, ko pogledamo naprej in sprejmemo številne novoletne zaobljube.
Ponujamo vam nekaj nasvetov za zdrav način življenja v novem letu.

Na pomoč, moj otrok je prehlajen
Prehladi pri majhnih otrocih lahko korenito spremenijo ritem in ubranost celotne družine. Kako si lahko pomagamo?

Darila za boljše počutje
Letos svoje najdražje obdarujte na drugačen način. Razveselite vaše prijatelje, znance in najdražje z darili, ki bodo pripomogla k njihovemu boljšemu počutju.

Suhost nožnice je resen, a rešljiv problem
Kar polovica žensk v obdobju po menopavzi toži zaradi upada spolne želje in manjše spolne dejavnosti tudi zaradi bolečih spolnih odnosov.

Kako pravilno izmeriti krvni tlak?
Povišan krvni tlak je eden glavnih dejavnikov tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja, zato je pomembno, da poznamo vrednost svojega krvnega tlaka.

So vaše noge utrujene?
Utrujene noge, otečeni gležnji, občutek mravljinčavosti ali zbadanje v nogah so lahko prvi znaki za začetek venskega obolenja.

Poskrbite za svoje oči
Suhe, pekoče in razdražene oči povzroča veliko dejavnikov. Med najpogostejšimi so suh zrak, večurno gledanje v računalnik, onesnažen zrak in številni drugi dejavniki.

Poskrbite za nego kože
Bio-Oil je je namensko olje za nego kože, ki pomaga izboljšati videz brazgotin, strij in neenakomerne polti. Vsebuje sivkino, rožmarinovo, kamilično in ognjičevo olje.

Dobra prebava za močan imunski sistem
Jesen je zadnji čas, da okrepimo naš imunski sistem in telo pripravimo na zimo. S podporo naše naravne obrambe se lahko obranimo pred marsikatero nevšečnostjo, ki prežijo na nas v hladnejših mesecih.

Naravne gobice za čiščenje obraza
Konjac gobice so gobice za obraz in telo, ki so narejene iz popolnoma naravnih vlaken. S pomočjo svoje naravne alkalnosti uravnavajo kislost kože in sebum.

HyperOil za oskrbo in celjenje ran
HyperOil je prvi povsem naraven produkt za celjenje in oskrbo vseh vrst ran v vseh fazah. Zaradi enostavne uporabe, širokega spektra delovanja in učinkovitosti ga lahko uporabljamo tudi izven zdravstvenih ustanov in brez prisotnosti medicinskega osebja.

Kroglice za treniranje mišic medeničnega dna
Trening z vaginalnimi kroglicami se priporoča za treniranje mišic medeničnega dna in pomeni preventivo pred urinsko inkontinenco. Blagodejno vpliva tudi na oslabljene mišice med in po nosečnosti.

Za tekače: Priprave na Ljubljanski maraton
Sanolabor ponuja širok nabor izdelkov, ki jih potrebujete za zdravo gibanje in vam pomagajo blažiti težave pri večjih športnih naporih. Naj vam priprav na veliki tekaški dogodek ne preprečijo bolečine ali poškodbe, zato poskrbite za preventivo.

Preventiva za imunski sistem otrok ob vstopu v vrtec ali šolo
September in vstop otrok v vrtec in šolo prinaša velike spremembe. To tudi za otroke predstavlja stres, ki zatrese imunski sistem.

Ortopedski vzglavniki za lajšanje tegob
Kakovosten spanec je osnova zdravega življenja. Spočit organizem lažje prenaša vsakodnevne obremenitve in napore.

Kaj povzroča bolečine v križu?
Pri bolečinah v križu se bolečina širi od spodnjega dela rebernega loka navzdol po nogi. Včasih se bolečina razširi po zadnjici do zadnjega dela stegna in zunanje strani meč ali pa v predel dimelj.

Dermatološka nega kože za diabetike
Koža diabetikov potrebuje posebno nego, prilagojeno posebnim danostim kože, ki so pogojene s presnovnimi motnjami.

Inkontinenca: kdaj k zdravniku?
Uhajanje seča ali urinska inkontinenca je za bolnika velika psihična, telesna in ekonomska obremenitev.

Poznate taping?
Na medicinskem področju imajo inovativne terapije velik pomen. Ena teh metod je elastični taping, ki pa se ne uporablja več samo v profesionalnem športu.

Kako izbrati pravo zobno ščetko?
Kljub edinstvenosti vsakega izmed nas je nekaj priporočil o izboru prave zobne ščetke za vse enakih.
Prijava na e-novice
Sledite nam