Sanolaborjevi nasveti

Spomladanska utrujenost

30. 03. 2022

Pomlad je čas prebujanja narave, daljših in sončnih dni, a hkrati čas, ko se lahko pojavi tudi spomladanska utrujenost. 

Izrazi se v obdobju prehoda iz zimskega v spomladanski letni čas, torej v mesecu marcu in aprilu, lahko še tudi pozneje. Če ste utrujeni, razdraženi, leni, nemirni, brezvoljni, si želite le spati ali pa vas mučijo glavobol, bolečine v mišicah ali sklepih, se spopadate s tako imenovano spomladansko utrujenostjo. Ja, to ni le mit, ampak je resnica, in sicer je poglavitni vzrok zanjo hormonsko neravnovesje. 

Deli

V zimskih mesecih, ko je manj svetlobe, se v našem telesu tvori več hormona melatonina, poznanega tudi kot spalni hormon, sočasno pa se izčrpa zaloga hormona serotonina - hormona sreče. S spomladanskim daljšanjem dni se poveča sinteza hormona serotonina in tako se razmerje omenjeni hormonov počasi obrne. Ti procesi dodatno obremenijo telo, kar občutimo kot povečano utrujenost. 

Prav tako utrujenost povzroča povečana tvorba hormonov endorfinov, estrogenov in testosterona. 
Velik vpliv na naše telo ima tudi nihanje zunanjih temperatur, saj se mu mora naše telo nenehno prilagajati. Dvig zunanje temperature tako povzroči ohlajanje našega telesa, pri čemer se žile razširijo, krvni tlak pa pade. Ta nenaden padec krvnega tlaka lahko povzroči utrujenost ali celo omotico in slabost. 

Na izrazitost spomladanske utrujenosti vplivajo tudi zimske razvade. Krajši dnevi, slabše vreme in nižje temperature so vzrok, da več časa preživimo v notranjih prostorih in se posledično tudi manj gibamo. V zimskem času zaužijemo več ogljikovih hidratov in maščob ter premalo antioksidantov, vitaminov in mineralov. Spomladi tako postanemo bolj aktivni, pospeši se naša presnova, telo potrebuje in porabi več energije, kar lahko občutimo kot povečano utrujenost. 

Spomladanska utrujenost se pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki so fizično manj aktivni oziroma veliko sedijo, imajo prekomerno telesno težo, pri starejših ljudeh in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. 

Izrazitost spomladanske utrujenosti je odvisna predvsem od našega načina življenja. Zelo pomembno je, da gremo spat dovolj zgodaj in da dovolj spimo. Odrasel človek potrebuje 7 do 9 ur spanja. Prav tako je pomembno, da pijemo dovolj vode, saj se tudi dehidracija lahko izraža kot utrujenost. Priporočljivo je, da jemo čim manj mastne hrane, saj ta dodatno obremenjuje telo. Obroki so naj raznoliki, čim bolj lahki, vsebujejo naj veliko sveže sezonske zelenjave in sadja, vključite tudi hrano, ki vsebuje veliko vitamina C. Pomembno vlogo ima tudi telesna aktivnost. Za začetek je dovolj že hitra hoja vsaj 3 krat na teden. Postopoma podaljšajte razdaljo in stopnjujte hitrost. K zmanjšanju utrujenosti pa pripomore tudi čiščenje telesa, s katerim izločite nakopičene strupe. 

Spomladansko utrujenost lahko učinkovito premagamo z dodajanjem vitaminov in mineralov: 

  • vitamin C - ima vlogo pri normalnem delovanju imunskega sistema, prispeva k sproščanju energije pri presnovi, normalnem psihološkemu delovanju, zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti
  • vitamin D - krepi imunski sistem
  • vitamin E - antioksidant, ščiti celice pred oksidativnim stresom
  • vitamini B kompleksa - izboljšajo delovanje imunskega sistema, povečujejo presnovo, pomembni so za normalno delovanje živčnega sistema 
  • selen - ščiti pred oksidativnimi poškodbami in okužbami, vlogo ima pri reprodukciji, ščitničnih hormonov in nastanku DNK
  • železo - ima vlogo pri nastajanju rdečih krvničk in hemoglobina, delovanju imunskega sistema, sproščanju energije pri presnovi ter zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti 
  • cink - pomemben za normalno delovanje imunskega sistema, zaščiti celice pred oksidativnim stresom

Z upoštevanjem nasvetov lahko zmanjšamo simptome spomladanske utrujenosti in poskrbimo za svoje telo in duha, da s polno mero uživamo v sončnih pomladnih dneh.


Svetuje: Monika Žeželj, prodajalna Sanolabor Lenart.